Skip to main content

San Augustine UIL Invitational Results

Number Sense
1st Place-Trey Smith- Shelbyville
2nd Place- Julius Mabry- Colmesneil
3rd Place- Kiana Bennett- Shelbyville
4th Place- Kurtrick Allen- Shelbyville
5th Place- WIlliam Andrews II- Elkhart
 
Calculator
1st Place- Peter Marchetti- St. Thomas
2nd Place- Andrew Marchetti- St. Thomas
3rd Place- Elizabeth Landin- San Augustine
4th Place- Isaac Santana- Jasper
5th Place- Julius Mabry- Colmesneil
 
Current Issues and Events\
1st Place- John Skinner- Carthage
2nd Place- Drew Jackson- Carthage
3rd Place- Erika Gonzales- Jasper
4th Place- Colton Hollis- San Augustine
5th Place- Amanda Smith- Jasper
6th Place- Antonio Robledo- Jasper
 
Math
1st Place- Joshua Clark- Center
2nd Place- Peter Marchetti- St. Thomas
3rd Place- Andrew Marchetti- St. Thomas
4th Place- Julius Mabry- Colmesneil
5th Place- Isaac Santana- Jasper
6th Place- Christian Turdik- Carthage
6th Tyler Brady- Carthage
 
 
Ready Writing
1st Place- Mark Perkins- Center
2nd Place- Luke Horton- Carthage
3rd Place- Emily Pyle- Carthage
4th Place- Cecily Gibson
 
Computer Apps
1st Place- Jasmine Osby- Shelbyville
2nd Place- Lakendria Jenkins- San Augustine
3rd Place- David Gilcrease- Chireno
4th Place- Chassity Davis- Shelbyville
5th Place- Dulce Salazar Lopez- San Augustine
6th Place- Ke-Areia Holman- San Augustine
 
Spelling and Vocabulary
1st Place- Isaac Santana- Jasper
2nd Place- Brandon Sepulrado- West Sabine
3rd Place- Brianna Hughey- Jasper
4th Place- Luisa Ruiz- Joaquin
5th Place- Lucia Ruiz- Joaquin
6th Place- Jaelyn Crawford- Shelbyville
 
Science
1st Place- Ricardo Pantoja- Jasper
2nd Place- Joshua Clark- Center
3rd Place- Peyton Jones- Carthage
4th Place- Ella Shires- Center
5th Place- Kurtrick- Shelbyville
6th Place- Scarlett Shires- Center
 
News Writing
1st Place- Victoria Burns- Center
2nd Place- Andrea Morales- Center
3rd Place- Elsa Davila- San Augustine
4th Place- Jaymee Thornton- Gary
5th Place- Dylan Essery- Gary
6th Place- Donovan Williams- Gary
 
Copy Editing
1st Place- Victor Hernandez- Gary
2nd Place- Elizabeth Landin- San Augustine
3rd Place- Jayla Berry- West Sabine
4th Place- Maddie McKnight- Jasper
5th Place- Cheyenne Byrnes- Center
6th Place- Donovan Williams- Gary
 
Accounting
1st Place- David Critzer- Carthage
2nd Place- Luis Piedra- Carhage
3rd Place- Eric Solis- Carthage
4th Place- Leslie Ortiz- Jasper
5th Place- Christian Kravs- Jasper
6th Place- Morgan Charles- Colmesneil
 
Feature Writing
1st Place- Elsa Davila- San Augustine
2nd Place- Rylee Storm- Gary
3rd Place- Sarolyn Musick- Gary
4th Place- Cheyenne Byrnes- Center
5th Place- Dalton Snider- Center
6th Place- Donovan Williams- Gary
 
Editorial Writing
1st Place- Jodi Blount- Chireno
2nd Place- Cecily Gibson- Center
3rd Place- Elizabeth Landin- San Augustine
4th Place- Cameron Sudweeks- Gary
5th Place- Trinity Moore- Center
6th Place- Jeymee Thornton- Gary
 
Computer Science
1st Place- Tucher Sparkman- Elkhart
2nd Place- William Andrews- Elkhart
3rd Place- Colton Rider- Elkhart
4th Place- Kevin Fogel- Elkhart
5th Place- Mauricio Landaverde- San Augustine
6th Place- Dawson Jackson- Shelbyville
 
Headline Writing
1st Place- Elsa Davila- San Augustine
2nd Place- Christian Kraus- Jasper
3rd Place- Joeley Gill- Jasper
4th Place- Yassenia Valenciana- San Augustine
5th Place- Rylie Storm- Gary
6th Place- Cameron Sudweeks- Gary
 
Social Studies
1st Place- Damian Santaclara- Chireno
2nd Place- Katy Ferguson- Jasper
3rd Place- Antonio Robledo- Jasper
4th Place- Santiago Pedroza- Chireno
5th Place- Tate Lane- West Sabine
6th Place- Cullen Freeman- Joaquin
 
Persuasive Speaking
1st Place- John Skinner- Cart
2nd Place- MK Smith- Cart
3rd Place- Mark Perkins- Center
4th Place- WIll Jackson- Cart
5th Place- Julius Mabrys- Colmesneil
6th Place- K-Center
 
Informative Speaking
1st Place- Colton Hollis-San Augustine
2nd Place- Drew Jackson- Carthage
3rd Place- Lindsey Courtney- Colmesneil
4th Place- Autumn Rose- Colmesneil
5th Place- AJ Martinez- Carthage
6th Place- Morgan Bruton- Colmesneil
 
Literary Criticism
1st Place- Erica Maxey- Carthage
2nd Place- Emily Brixex- Shelbyville
3rd Place- Christina Embry- West Sabine
4th Place- Susie Dobbins- COlmesneil
5th Place- Jimmy Jimenez- Shelbyville
6th Place- Bryer Holloway- Joaquin
 
 
 
Published Print